КОЙ Е ВАШИЯТ КАМЪК НА КЪСМЕТА СПОРЕД МЕСЕЦА НА РАЖДАНЕ
Скъпоценните и полускъпоценните камъни са източник на сила и късмет за хората. Определени камъни се свързват с месеца на раждане и много хора вярват, че скъпоценните камъни, които отговарят на рождената им дата, влияят върху съдбата им.
От уста на уста се предава вярата, че ако носите у себе си рождения си камък, ще имате добър късмет и ще бъдете защитени.
Януари – гранат
Гранат ще намерите в почти всички цветове, но най-често срещаните са червените и неслучайно ги бъркат с други скъпоценни камъни като рубини и изумруди, но гранатът е по-здрав и не е толкова скъп.
Традиционно се свързва с вярата, любовта и постоянството и се възприема като един от най-умерените камъни. Вярва се, че носенето на гранат успокоява тревожността и ви пази по време на пътуване.
Гранат
Характеристика на минерала
В ювелирното дело най-широко се използва огнено-червеният пироп, малиновият и сивкаво- червеният алмандин и изумруденият андрагит.
В природата се срещат гранати в кристалите ,на които е гамата от всички цветове,но с изключение на синия. В тази ценна група влизат силикати на магнит и желязото. Разновидност на оливана има множество различни названия в зависимост от цвета:
Пироп ( червен, тъмно ален),
алмандин (червен с лилав оттенък), най-често се използват по евтините украшения и колиета,
гесонит ( оранжев, меден до виолетов, често се инкрустира в злато и сребро,
Спесартин медно жълт , оранжево червен, не обича слънчевите лъчи, уваровит (с ярко червен изумруден цвят с четкоподобни малки кристалчета, това е най-зеленият минерал)
Грусолар (то е в зелени тонове подобно на изумруда по твърд от него)
Демантоид (най-блестящият зелен минерал, хризолит)
Хидрогранат (синкав на цвят),
Родолит (розов гранат),
Меланит (черен),
Топазолит (жълт),
Шерлонит (черен) и др.
Тъмно червените гранати по своята същност напомнят сърцевината на плода нар. финикийска ябълка. От тук е и названието на камъка (лат. Granum – зрънце, зърно).
Удивително, но е факт че гранатът е минерал с необикновено богати природни естествени разнообразия! Външната страна на минерала е отражение на вътрешната му структура. Счита се, че терминът, който се използва в днешно време "гранат" е влязъл в употреба през 1270г. в Средновековието и е бил въведен от химика Алберт Магнус. От 1803г. терминът е започнал да се използва за цяла група минерали, в която се включват алмандин, грусоляр, демантоид, хризолит, пироп, спенсартин, уваровит. За гранати се считат и червено-кафявите андраити, наречени на името на португалския минералог д` Андраде (1763-1838), който ги описал през 1800г. Обикновено в тесния смисъл под гранат се разбира прозрачните червени камъни алмандин и пироп. Затова когато се обсъждат дойстойнствата на граната е нужно по - точно да се определи за кой точно камък се говори.
Цветът на пиропа се определя от йоните на хрома и желязото, на алмандина от йоните на желязото и марганеца, на сперсартина от йоните на марганеца. Карпунку – самороден с червен цвят, кърваво червена разновидност на граната (пироп) остаряло и неупотребявано название.
Спесартин – широко разпространен минерал на педмангините ,въпреки че неговите ювелирни разновидности се срещат рядко. По- често се срещат силно напуканите и малко прозрачни кристали ,които не са пригодни за ювелирни цели. Спесаринът се обработва в съответствие с качеството му , цвета и прозрачността на изходния материал. При диагностицирането го бъркат с гесанита. Интерес представлява само една разновидност на спесартина – спесангит, която съдържа алмандинови примеси.Цената на спесартина в САЩ е твърде висока. Красотата на спесартина се определя от неговия цвят :оранжев, червено-оранжев, жълто кафяв.
Кристалите в спесартина, които имат качеството да бъда ювелирни са незначителни.
Кристалите в спесартина, които имат качеството да бъда ювелирни са незначителни.
Гранатите са много разпространени, популярни камъни за ювелиране. В природата гранатите се срещат често, но образци с добро качество са редки. Често гранатите образуват кристали във форма на ромботека ядра, тетра-готриокта ядра или в техните комбинации.Прието е гранатите да се класифицират по видове.
Магически свойства на камъка.
Този камък се счита за символ на сърдечните чувства, любовта и дружбата, и камък на честността.
Той е талисман за влюбените, подарява се в знак на приятелство, за спомен и за любов. Гранатът е камъкът на любовта, който е способен да събужда любовни страсти и да весели душата. Той прогонва тъгата и носи радост на притежателя си.
Според други източници основното магическо свойство на граната е неговата способност да поражда страсти и желания, които могат да станат дори опасни и да се обърнат към притежателя му.
На ръката на човек , който е завладян от страст той започват да блести рязко, тъй като се свързват с неговата кръв.
Талисман на мъдрото и добро сърце.
Талисман на пътешествениците.
Счита се, че червеният гранат възбужда сексуалността, усилва чувството на смелост, стимулира волята, а също така способства за развитието на собствено достойнство.
Гранатът е талисман и на войните, който ги пази в битките и ги прави доблестни и честни в боя. Камъкът няма да помогне на човек който притежава „шпионски“ качества, особено ако на този човек е безразлично на кого служи.
Гранатът презира користолюбивите хора, но не им пречи в печалбите, но такъв човек може да загуби всичко.
Камъкът е много взискателен към тези, които не искат да поемат никаква отговорност.
Гранатът е безполезен за нерешителните хора.
Хората вярват, че пръстен с гранат дава на неговия притежател власт над хората.
Гранатът е талисман на реформатори и преобразователи ,на духовно устремените ,тъй като притежава небесна честота и от там черпи своите енергични подаръци, като непресъхващ извор.
Гранатът предпазва своите притежатели от липса на енергия, на щастие или на благополучие.
Ако човекът е много страстен, то гранатът придобива още по-голяма цветова наситеност.
Зеленият гранат дава на притежателя си ясновидски способности.
Като талисман на семейството гранатът подобрява отношението на дори далечни роднини и прави децата послушни. Също така се счита за символ на верността, вярата, предаността и силата.
Черният гранат може да способства за общуването с духове. Те също така са полезни на тези, които искат да погледнат в бъдещето.
Алмандин – червено-виолетов (лилав) сорт на граната.
Той е най-твърдата и една от най-разпространените разновидности на граната. По- голяма твърдост от алмандина имат само рубините, като те си приличат по своята окраска. Много рядко се срещат почти черни алмандини.
Те правят по- хармонични взаимоотношенията. Този камък е много подходящ за подрастващите, особено за момичетата. За тях е добре да носят колиета от алмандин – той ще им помогне да направят избор къде да се запишат да учат.
Този камък може да се носи от всички.
Той е свързан с пътуванията, пътешествията, безстрашието и храбростта.Също така от древността той се е считал за камък на развлеченията, баловете, маскарадите. Този камък може да направи целия живот на човека един непрекъснат празник. Особено лесно с негова помощ се получава хармонизиране на обстановката, отражението.
Пироп – червен гранат.
Много интересен камък, който носи щастие само на страстните хора, на активните, на хората с огромен емоционален потенциал, на отдадените изцяло на някакво дело.
Поради тази причина камъкът носи само нещастие на инертните, безинициативните, ленивите хора и за тях не е препоръчително да го носят.
Той може да се използва само в динамиката в делата. Това е камъкът на динамичното напрежение. Той ще ви помогне да съхраните тази енергия, а дългото носене на ръката прави безстрашния човек емоционално възбудим и гранатът губи яркостта си.
По - ярък гранатът става само на ръката на много страстен човек, като по този начин реагира на неговото състояние.
Гесонит – това е разновидност на граната с медно жълт или оранжев цвят.
Отдалеч оранжевият цвят на гесонита може да се възприеме за червен. Той е с по- ниско качество по ценност от другите гранати. Със своя цвят гесонитът напомня на минерала геацинт – червеникаво тъмно кафява разновидност на циркон.
Този камък е активен защитник на слабите, на прокурорите и адвокатите, на борците за справедливост. Ако сте уверен в своята правота носете гесонит! Това е един от малкото камъни, които не са противопоказни за никого и е широко употребяем.
Няма коментари:
Публикуване на коментар